سومین نوع بیماری اوستئوپروسیس نیز در نزد زنان و مردان به یک میزان یافت می‌شود و بر پایه یک بیماری دیگر بروز می‌کند.

دلایل اینگونه بیماری پوکی استخوان که تنها پنج درصد از موارد این بیماری را شامل می‌گردد، ناشی از فعالیت بیش از حد غده فوق کلیه، ترشحات هورمونی برخی از غدد سرطانی، استعمال دراز مدت داروها، بیماری‌های معده و روده بر اثر تغذیه اشتباه، فعالیت بیش از حد غده تیروئید، زیاده‌روی در مصرف مشروبات الکلی، استعمال دخانیات و نوشیدن قهوه، بستری بودن دراز مدت به دلیل بیماری و بسیاری عوامل دیگر است.

معاینات انجام شده بر روی ‪ ۵۰‬مادر و نوزادان آنها نشان داد: مادرانی که طی دوره آبستنی خود سیگار می‌کشند، ماده استخوانی در نوزادان آنها ‪ ۱۰‬درصد کمتر از سایر افراد ماده استخوانی تولید شود.

پوکی استخوان‌ها تقریبا از سن ‪ ۳۵‬تا‪ ۴۰‬سالگی آغاز شده و روند آن به گونه‌ای است که هر سال یک درصد کمتر از سال گذشته ماده استخوانی تحلیل رفته از سوی بدن بازسازی می‌شود.

بنابراین پیشگیری از پوکی استخوان را باید از سنین کودکی آغاز کرد.

نوشیدن کوکاکولا و خوردن سوسیس و مواد خوراکی دودی نباید اجزای اصلی تغذیه ما را تشکیل دهند زیرا آنها قاتلان ذخایر کلسیم بدن یعنی فسفات ها هستند و کلسیم پایه اساسی یک تغذیه سالم برای حصول استقامت استخوان ها است.

افراد بالغ روزانه به یکهزار، کودکان ‪ ۸۰۰‬و نوجوانان در حال رشد به یکهزار و ‪ ۲۰۰‬میلی گرم کلسیم نیاز دارند.

لبنیات از جمله مخازن اصلی ماده کلسیم است اما این ماده می‌تواند تنها در ترکیب با ویتامین "‪ "D۳‬در بدن به ماده استخوانی تبدیل گردد.
بنابراین خوردن لبنیات، گوشت ماهی و تخم مرغ و استفاده از نور خورشید برای جذب کلسیم ضروری است.

/ 0 نظر / 10 بازدید