"اوستئوپوروسیس" یا از بین رفتن مواد استخوانی در بدن، بیماری‌ای که تمامی استخوان‌ها می‌توانند به آن مبتلا گردند، موجب کاهش ماده استخوانی، تخریب ساختمان این بافت و در نتیجه از میان رفتن ثبات و انعطاف پذیری اسکلت که حاصل آن، افزایش میزان شکنندگی استخوانها است، می‌شود.

نوع نخست این بیماری، اغلب در بین بانوان بین ‪ ۵۰‬تا ‪ ۷۰‬ساله به چشم می‌خورد و علت اصلی آن کاهش هورمون جنسی "استروژن" است.

این کمبود طی تغییرات هورمونی "دوره یائسگی" در زنان بروز می‌کند.

با به هم ریختن میزان استروژن، توازن عمل تولید ماده استخوانی و جایگزین ساختن آن نامتعادل می‌شود و موجب پوکی استخوان‌ها و پیش از همه بخش اسفنجی بافت استخوانی می‌گردد.

استخوان‌های مهره، بخش تحتانی دستها، دنده‌ها و بخش بالایی استخوان‌های ران دچار بیشترین شکستگی‌ها می‌شوند.

برای جلوگیری از اینگونه پوکی استخوان، می‌توان با استفاده از داروهای مناسب، کمبود هورمون استروژن را جبران کرد.

علاوه بر این، تغذیه کامل، غذاهای محتوی عنصر کلسیم و ورزش و حرکت کافی تا حد زیادی مفید خواهد بود.

نوع دیگر بیماری پوکی استخوان نه تنها مشکل زنان، بلکه همچنین مردان مسن تر از ‪ ۷۰‬سال است.

در این نوع از بیماری پوکی استخوان، فقط بخش اسفنجی درون استخوان‌ها از بین نرفته بلکه قسمت منسجم بیرونی آنها نیز تحلیل می‌رود.

پیش از همه استخوان‌های ران و ساق دست‌ها دچار این عارضه می‌شوند. دلایل ابتلا به این نوع از بیماری پوکی استخوان، پیری استخوان‌ها، کمبود کلسیم و ویتامین "‪ "D‬در بدن است.

جلوگیری از پیری استخوان‌ها ممکن نیست، اما با تغذیه سرشار از مواد حاوی کلسیم و ویتامین ‪ D‬و استفاده از داروهای تامین‌کننده این مواد تا حدی می توان این عارضه را کاهش داد.

ورزش کافی نیز در این زمینه کمک فراوانی به استقامت بدن می‌کند

/ 0 نظر / 9 بازدید