پولیپ تارهای صوتی

 

علامت: گرفتگی مداوم صدا بدون نشانه های دیگر‎

‎تشخیص: لارنگوسکوپی غیر مستقیم‎

‎ علل: استفاده طولانی از سیگار- پرکاری تیروئید- برگشت محتویات معده به روده ها- استفاده غلط از صدا به طور مزمن‎

‎ظاهر ماکروسکوپی: معمولا یک طرفه هستند. پر از خون بودن، قرمز رنگ بودن، پایه دار بودن، بدون پایه بودن از تظاهرات ‏مختلف ظاهر ماکروسکوپی هست.‎

‎ درمان‎:

معمولا درمان محافظه کارانه ( غیر جراحی ) موثر واقع نمی شود. بیمار را باید تشویق کرد که برنامه مداومی برای اجتناب از ‏سیگار و عوامل محرک و استفاده از حنجره در حدی که استرس به ان وارد نشود، داشته باشد. درمان قطعی در درجه اول ‏جراحی است. این عمل با اندوسکوپ انجام می شود. از لیزر گاهی مواقع در این مشکل استفاده می شود اما چه در مورد روش ‏اندوسکوپی و چه با استفاده از لیزر نقش مهارت جراح اهمیت زیادی را در کمتر کردن مشکلات صوتی بیمار به عهده ‏دارد. منظور اینکه لیزر به تنهائی کار خارق العاده ای را انجام نمی دهد و اگر جراح مهارت و تجربه کافی نداشته باشد. به نحو ‏مطلوب از این تکنولوژی استفاده نمی شود و بلکه ممکنه مشکلاتی هم ایجاد بشود. یکی از خطرات لیزر تخریب بیش از حد بافت ‏های سالم اطراف ضایعه است. گرچه بعضی از مولفین به بی خطر بودن استفاده از لیزر اشاره کرده اند با اینحال چندین مطالعه ‏نشان داده است که از نظر کلیه مسائل بعد از عمل برای کسانی که روش معمول و یا لیزر استفاده کرده اند ار جحیت خاصی ‏برای لیزر پیدا نشده است و اتفاقا علی رغم گسترش تکنولوژی گرایش به استفاده از روش معمول بیش ازلیزر از طرف جراحان ‏وجود دارد.

‎ اقدامات بعد از جراحی‎:

مسلما بعد از جراحی، نیاز به استراحت صوتی و اقداماتی برای بهبود کیفیت صوت وجود دارد اما اینکه چه زمانی برای این ‏منظور لازم است بستگی به 1- خود فرد و اینکه چه استفاده ای از صدای خودش دارد2- داروهائی مصرفی 3‎- ‎بیماریهای همراه‎ احتمالی دارد‎.

‎ عوارض عمل جراحی‎:

در درصدی از عمل شده ها ممکنه اختلال حس زبان،اختلال چشائی، صدمات مختصر به دندان و حفره دهان وجود داشته ‏باشد.

/ 0 نظر / 11 بازدید