گرفتگی یا خشونت صدا

 

به هنگام صحبت کردن، هوایی که از ریه خارج می شود طناب های صوتی را به ارتعاش درمی آورد و ارتعاش طناب های صوتی باعث تولید صدا می شود. صوت مهم ترین راه ارتباط بین ما انسان هاست که هم برای بیان عواطف و احساسات و هم برای ارتباطات کاری بسیار حائز اهمیت است. استفاده صحیح و مراقبت از طناب های صوتی تان امکان داشتن صدایی خوب و دلنشین در سرتاسر عمر را بیشتر می کند.

مشکل صوتی با خشونت صدا یا دو رگه شدن صدا مشخص می شود. موارد زیر ازجمله مشکلاتی است که مبتلایان به بیماری های حنجره از آنها شکایت دارند:

تغییر تن صدا، در نیامدن صدا، منقطع شدن تکلم و گاهی درد مبهم یا تیر کشنده به هنگام صحبت کردن. شایع ترین علت تغییر صدا عفونت های حاد دستگاه تنفسی فوقانی است.

گاهی به دنبال عفونت دستگاه تنفسی فوقانی حنجره هم ملتهب می شود. التهاب طناب های صوتی باعث خشونت صدا می شود. این خشونت ممکن است تا ۲ هفته هم به درازا بینجامد. در چنین مواردی استراحت صوتی برای بهبود سریع تر حنجره سودمند است. چنانچه بعد از ۴ هفته صدا کاملاً به حالت عادی برنگشت لازم است بیمار به متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کند.

چنانچه یک فرد سیگاری دچار خشونت صدایی شود که بیشتر از ۳ هفته به طول بینجامد باید حتما از نظر حنجره به طور کامل بررسی شود.

سیگار اصلی ترین عامل سرطان حنجره است و مهم ترین علامت سرطان حنجره نیز تغییر تن صداست. هر چه زودتر سرطان حنجره تشخیص داده شود احتمال نجات و علاج بیمار افزایش می یابد.

گاهی کسانی که بیش از حد معمول از حنجره خود استفاده می کنند، دچار خشونت صدا می شوند. این نوع خشونت در معلمان، خوانندگان، گدایان یا دوره گردانی که به دلیل شغل خود مجبور به داد زدن هستند مشاهده می شود. علت خشونت صدا در این افراد، آسیب دیدن طناب های صوتی است. مبتلایان به این نوع خشونت اگر سعی کنند استراحت صوتی داشته باشند و در حد معمول و متعارف از حنجره خود استفاده کنند مشکل شان برطرف خواهد شد اما اگر به استفاده بیش از حد از حنجره خود ادامه دهند بتدریج طناب های صوتی آنها دچار برآمدگی خواهد شد که برای اصلاح آن ممکن است لازم باشد تحت عمل جراحی قرار گیرند.

رفلاکس یا برگشت محتویات معده به مری نیز می تواند منجر به خشونت صدا شود. به طور معمول بین مری و معده دریچه ای یک طرفه قرار دارد که اجازه می دهد مواد غذایی وارد معده شوند و مانع برگشت آنها به مری می شود. در مواردی ممکن است عملکرد این دریچه مختل شده باشد. در این صورت ترشحات اسیدی معده می توانند از این دریچه گذشته و به مری وارد شوند. از سوی دیگر می دانیم که قسمتی از مری به نای راه دارد. این راه به هنگام بلع توسط مکانیسم های دقیقی بسته می شود تا مواد غذایی به هنگام بلع به تراشه وارد نشوند.

در مبتلایان به رفلاکس، ترشحات اسیدی معده که به مری برگشته می تواند منجر به تحریک و التهاب مخاط حنجره شود. این امر به نوبه خود باعث خشونت صدا می شود. در چنین حالتی درمان رفلاکس باعث بهبود خشونت صدای بیمار می شود

/ 0 نظر / 11 بازدید