توصیه هایی برای مراقبت از صدا:

_ موقعی که شما نیاز به صحبت کردن دارید به آرامی صحبت کنید و از داد زدن و جیغ کشیدن پرهیز کنید .

_ از صاف کردن گلو اجتناب کنید . زمانی که احساس می کنید خلط داخل گلویتان وجود دارد و آن را پاک می کنید .

_ با آب نمک گرم غرغره کنید.

_ به طور آهسته بخار استشمام کنید ، آب را در ظرفی بجوشانید از روی بخاری بردارید و صورتتان را در بالای بخار قرار دهید (مواظب باشید که به دلیل بیش از حد نزدیک شدن به آب داغ پوستشان زخمی نشود.) برای جلوگیری از هدر رفتن بخار سرتان را کاملاً با یک حوله بپوشانید

_ از پچ پچ کردن بپرهیزید.

_ افراد با خستگی صوتی (مانند معلمان ، مداحان پس از یک روز پرکار و اجرای برنامه سنگین ) نباید نجوا کنند ، زیرا نجوا کردن اغلب، صحبت کردن بدون ارتعاش تارهای صوتی است . بنابراین اگر شخصی خستگی صوتی دارد نجوا کردن به ماهیچه ها اجازه استراحت نخواهد داد .

_ از زیاد حرف زدن خودداری کنید ، در طول روز باید 20 دقیقه سکوت کنید زیرا باعث می شود تارهای صورتی کمی استراحت کرده و از بدتر شدن صدای فرد بکاهد .

_ از بلند صحبت کردن و جیغ زدن و فریاد زدن پرهیز کنید زیرا باعث می شود که شما بیش از حد به سیستم صوتی خود فشار بیاورید .

_ در محیط های پر سروصدا صحبت نکنید ، اگر مجبورید در چنین محیط هایی صحبت کنید ، با فرد مقابل به شکل چهره به چهره و با سرعت کم صحبتمواقعی که درون ماشین هستید کمتر صحبت کنید و از آواز خواندن بپرهیزید.

_ زمانی که بیمار هستید مثلاً اگر صدایتان به خاطر سرماخوردگی یا عفونت گرفته است صحبت نکنید .

_ تعدادی از داروهای سرماخوردگی تارهای صوتی را کم آب می کنند در هنگام مصرف آنها دقت کنید و از پزشک معالج بپرسید .

_ اگر احساس خشکی در سیستم بدن خود دارید (مثلاً احساس می کنید که دهانتان یا گلویتان خشک شده ) هنگام صحبت کردن آب بخورید . همچنین در هر موقعیتی که احساس کردید دهانتان خشک شده مقداری آب بخورید زیرا تارهای صوتی موقعی که سطوح آنها نمناک نگه داشته می شود بهتر کار می کند .

_ آب و آبمیوه ها و چای های گیاهی مناسب هستند .

_ به خاطر داشته باشید که نوشیدنی های کافئین دار خاصیت خشک کننده دارند کنید که به تار صوتی تان فشار نیاید. اگر نمی توانید کافئین و قهوه نخورید سعی کنید به میزان خوردن آنها آب را نیز جایگزین کنید.

- اگر در گلویتان احساس خشکی یا خستگی می کنید و یا صدای شما گرفته است از صدایتان کمتر استفاده کنید ، صدای گرفته یک علامت خطر است و می تواند نشان دهنده التهاب تارهای صوتی باشد .

_ به صدای خودتان در طول روز توجه کنید ، اگر احساس می کنید صدایتان گرفته ، خش یا نفس آلود شده است یا تغییری در صدای خود احساس می کنید آن را جدی بگیرید

/ 0 نظر / 11 بازدید