دلایل خشونت صدا در معلمان

EDUPRESS - در حالت نرمال به هنگام تنفس طناب‌های صوتی از یکدیگر فاصله گرفته و باز می شوند و هنگام حرف زدن و آواز خواندن به یکدیگر نزدیک شده وهوایی که از ریه به سمت بالا می آید آن ها را به ارتعاش در آورده و باعث تولید صوت می شود.

تورم طنابهای صوتی یا وجود برجستگی روی آن ها مانع رسیدن طناب‌های صوتی به یکدیگر شده و نحوه ارتعاش طناب های صوتی را تغییر می دهد و در نتیجه صدا تغییر می کند. خشونت صدا علل متفاوتی دارد، که برخی از آن ها مانند ندول طناب صوتی در معلمان شایع تر است.


علل خشونت صدا
یکی از شایع ترین علل خشونت صدادر معلمان ندول طناب صوتی است، که معمولا ناشی از استفاده طولانی مدت، زیاد و نامناسب از حنجره است، مثل حالتی که در، قاری‌های قرآن، خواننده‌ها، دوره گرد‌ها و بچه‌هایی که حین بازی خیلی جیغ می کشند دیده می شود.
این نحوه استفاده از حنجره باعث ایجاد ندول طناب صوتی می شود که به آن ندول خوانندگان هم گفته می شود. اگر این وضعیت ادامه یابد و ندول بزرگتر شود ممکن است باعث پولیپ طناب صوتی شود. هم ندول و هم پولیپ طناب صوتی خطرناک نبوده و سرطانی نیستند.
علل فراوانی برای گرفتگی صدا وجود دارد. خوشبختانه اکثر آن ها علل جدی و خطرناکی نیستند و در مدت کوتاهی بر طرف می شوند. شایعترین علت خشونت صدا لارنژیت حاد است که معمولا بدلیل تورم طناب های صوتی در اثر سرماخوردگی یا بدلیل استفاده بیش از حد از حنجره مثل ؛ بلند صحبت کردن و فریاد زدن و جیغ کشیدن ایجاد می شود و به همین دلیل است که این مورد بیشتر در معلمان دیده می شود ، زیرا به ناچار با صدای بلند تدریس می کنند.
رفلاکس نیز یکی از علل شایع خشونت صدا است. به طور نرمال بین مری و معده دریچه‌ای است که فقط اجازه عبور مواد غذایی از مری به معده را فراهم می‌سازد.
در مواردی که این دریچه شل شود محتویات معده به مری وارد می شود که به آن رفلاکس گفته می شود. چون حنجره و مری در یک قسمت در مجاورت هم هستند، رفلاکس می تواند باعث تحریک و التهاب حنجره و طناب صوتی گردد.
گرفتگی صدای این افراد صبحها بیشتر است و در طی روز خشونت صدای آن ها کمتر می شود. مبتلایان به رفلاکس ممکن است احساس کنند چیزی داخل گلویشان گیر کرده است، یا از ترشحات غلیظ حلقشان ناراحت باشند، یا تمایل به تخلیه مکرر ترشحات حلقشان داشته باشند.

/ 0 نظر / 10 بازدید